Stránky

O ČERTECH V ČESKU. Představy o podobě čerta se liší. Vždy ale musí mít rohy a špičaté uši.

Brána do pekla

 V Česku jsou desítky míst, která mají ve svém názvu různé skalní útvary, pukliny ve skále 


 nezvykle utvářených skalách, to všechno jsou kořeny různých pověstí s čerty v historii.

Hrad Bezděz Čert se s Pannou Marií vsadil, kdo do rána postaví vyšší horu. Zvítězila Panna Marie a tak vznikl Bezděz. Čerti porážku neunesli, usadili se na hradě a škodili, kde mohli. Naštvaný hradní pán se rozhodl je vypudit a uzavřel s čertem další sázku. Čert opět prohrál, protože nedokázal včas postavit zeď, která by obíhala celý hrad a přilehlé pozemky. Dodnes ale je občas slyšet, jak nasupený čert bloumá po zřícenině hradu.

Brána do pekla pod Houskou Na hradě Houska se to čerty jenom hemží. Pod hradem je totiž vstup do pekla. Aby zjistili, jak to tam vypadá, spustili tam obyvatelé hradu trestance odsouzeného na smrt. Ozval se jenom šílený řev, a když odsouzence vytáhli, byl o desítky let starší a zcela zešedivěl. O tom, co viděl, nechtěl mluvit a po pár dnech zemřel šílenstvím. Často se prý stává, že návštěvníci hradu během prohlídky omdlévají a v okolí se stále dějí divné věci.
Čerti jsou v lese blíže do pekla....

 Hrady Rabí a Švihov na Klatovsku patřili kdysi stejnému majiteli jménem Půta Švihovský. Byl to velmi krutý pán. Sám si užíval, ale své poddané nutil do roboty, tahal z nich obrovské daně atd. Vrchol byl, když na nádvoří Švihova nechal postavit dřevěnou boudu, ve které zorganizoval hostinu pro řemeslníky pracující na stavbě hradu. Aby jim nemusel platit, boudu uprostřed hostiny podpálil. Po zásluze si pro něj přišel čert. Půta dodnes bloudí po hradě v ohnivých plamenech.

Hrad Trosky Koncem 14. století se rozhodl pán Čeněk z Vartenberka postavit nedobytný hrad v severních Čechách. Vybral strategicky velmi příhodné místo. Netušil ale, že přímo pod hradem je vchod do pekla. Každou noc tak vylézala ven čertovská cháska, která ničila, na co přišla, zapalovala i pole, ničila úrodu a ztěžovala práci stavitelům. Nakonec kvůli nim dokonce Čeněk přišel o všechny peníze a musel se hradu zbavit ve prospěch krále Václava IV. Faust z Jizerských hor Na hradě Frýdštejně nedaleko Jablonce nad Nisou se v 18. století čertovi upsal doktor Kittel proto, aby mohl vyléčit všechny nemoci světa. Díky smlouvě s ďáblem měl létající plášť, takže fungoval i jako rychlá záchranka.

Čertovský most z Lanšperku na Žampach Na hradech Lanšperk a Žampach žili rytíři, kteří se měli rádi jako bratři a museli se často vidět. Pozvali tedy čerty, aby mezi oběma hrady postavili most, za což se Lanšperský rytíř zaručil svou duší. Lucifer měl ale podmínku: přes noc, než čerti most dostaví, nesmí zakokrhat kohout. Jeden ale zakokrhal, práce zůstala nedokončena a rozestavěný most se zřítil. Čertova brázda Čert provokoval svatého Prokopa, zakladatele Sázavského kláštera, tak dlouho, dokud se Prokop nenaštval a čerta nezkrotil. Potom ho zapřáhl do pluhu a křížem v ruce ho popoháněl při orání. Tím vznikla tzv. Čertova brázda táhnoucí se od Sázavy přes Kouřim až do Chotouně u Nymburka. Je dlouhá 21 km a na jejím konci je mohyla, která vznikla, když čert oklepával z pluhu hlínu.

Čert v přestrojení
Čert a Káča V Lužanech na Plzeňsku žila svobodná Káča, která byla pro získání manžela ochotna upsat se i ďáblu. Tak se i stalo. Čert přišel na sobotní tancovačku přestrojen za myslivce a Káča se mu upsala. Tancovačka se ovšem zvrhla v bezuzdnou pijatyku, že si prý i čert musel zakrývat oči. Nakonec to nevydržel a z tancovačky odnesl nejenom Káču, ale i všechny ostatní hříšníky.

Čertova kaple Na Opavsku blízko obce Vrchy kdysi mladý dělník Jan Kašpar kácel stromy. Najednou se objevil mladík v myslivecké uniformě (samozřejmě maskovaný čert) a slíbil Kašparovi spoustu peněz, když skočí z vrcholku nejvyšší jedle v okolí. Mladý dřevorubec souhlasil a pustil se do šplhání. Těsně pod vrcholkem uslyšel zvonit polední zvony z nedalekého kostela. I počal se modlit a v tu chvíli se zjevila Panna Marie a pomohla mu otevřít oči a poznat, co je myslivec zač. Kašpar slezl z jedle, po myslivci ani památky. Děkoval tedy Bohu a nakonec i přesvědčil majitele lesa, aby zde nechal postavit kapličku, která stojí dodnes.

Švanda dudák  Dudák Švanda ze Strakonic nikdy nikoho nezarmoutil, stále se smál. Jednou hrál na posvícení v Dražejově tři dny a tři noci v kuse, než vyrazil zpátky domů do Strakonic. Cestou potkal tajemného pána, který mu nabídl skvělý kšeft. Švanda souhlasil a za chvíli už stál v neznámé hospodě a hrál bandě cizích lidí. Jediné, co musel, bylo za každý peníz, který mu hodili do čepice, poděkovat "zdar bratře". Když Švandovi docházel dech, omylem jednou poděkoval "zaplať Pánbůh". V tu ránu všechno zmizelo včetně vydělaných peněz a Švanda se probudil pod stromem s několika oběšenci. Pochopil, že hrál čertům a před peklem ho zachránilo jenom jméno boží. Dudy uložil do kostela za oltář a už nikdy nehrál.

Představy o podobě čerta se liší. Vždy ale musí mít rohy a špičaté uši.


#čert #rohy #peklo #Bubáci, Čerti u nás, Čerti u sousedů, O nepravém a pravém čertu, S čerty nejsou žerty,