Byl jednou jeden král |
Nezačínej nanovo, nebo tě to popadne jako v noci....
Kořenářka...jsi ty vůbec zdejší? Jsi hezká babička já už jsem tě někde viděl, to je ale hodně dávno. Kde já jsem tě babičko viděl...
Kážu všechnu sůl naházet do vody a utopit jako kotě. Hned teď okamžitě!
Moudro pro dnešní den: Znát zákony neznamená zapamatovat si jejich slova, ale pochopit jejich smysl a význam.
Co o tom soudíte? Některé zákony jsou jako z pohádky, nesmyslné, nepochopitelné a z výroby lidí co lidskému moudru škodí. Vysvětlujte to dětem, to nepochopí. Jen ta babička ať u toho nechybí, kéž nezůstane jen vzpomínka jako v té pohádce.
Dětská duše pro vývoj potřebuje hodnou babičku v ranném mládí, převypráví a vysvětlí ten složitý svět pro dětské oči. Představte si, v jakém zmatku ta dětská dušička musí být. Pohádka musí mít šťastný konec a pozitivní závěr.
Nepřehrávejte dětem bubáky z poslední zmatené doby režisérů bulváru, špatných strašidel, která nemají základ v lidovém podání. Ne Harry Potter, ne výstřelky v hudbě....ale české lidovky písničky, říkánky a pověsti.
Škola je základ života, babička základ rodiny.
Něco o soli.
„Lidský organismus potřebuje kuchyňskou sůl, konkrétně její složku – sodík, nicméně ne v tak velkém množství, které je v naší stravě obvykle obsaženo.“Podle výsledků nedávných studií zhruba 75 % denní spotřeby soli spotřebují lidé ve vyspělých zemích ve formě zpracovaných potravin, 10-15 % je přirozeně přítomno v potravinách (nejvíce v mase, nejméně v zelenině) a 10-15 % si lidé dodávají sami přisolováním jídla. Vzhledem ke složení jídelníčku sníme nejvíce soli v chlebu a pečivu (cca 30 % celkového příjmu), dále v mase a v uzeninách (cca 20 %), v sýrech (7 %) a v zelenině (3 %). Jak je tomu u malých dětí? Smějí sůl, nebo je pro ně tabu?
„Dětem do jednoho roku by se strava neměla přisolovat vůbec, (ani kořenit, dovolené jsou jen zelené bylinky).
Od jednoho roku můžete mírně přisolovat, ale ne příliš. Slaná jídla jsou chuťově výrazná a v případě, že si na ně dítě zvykne, odmítá pak běžně připravovaná jídla, která mu připadají fádní. V budoucnu to může vést k častému přesolování se všemi riziky, která s sebou nadměrná konzumace soli nese – jako je zatížení ledvin a vznik kamenů.“
Uzeniny, slané sýry, minerálky s vysokým obsahem sodíku (v některých je ho více, v některých méně, ale sodík obsahují snad všechny), potraviny naložené ve slaném nálevu, slané pečivo a pečivo solené (s krystalky soli na povrchu), slané chipsy, oříšky a podobně, směsi koření, instantní jídla.
Podle výsledků mezinárodních průzkumů miliony lidí konzumují soli více, než je zdrávo. Nejvíce solí muži, denně spotřebují až 11 g soli, ženy v průměru 8 g soli denně. Doporučená denní dávka je přitom 6 g soli. Nedostatek soli se v našich podmínkách vyskytuje málokdy, pouze při zvracení, silném pocení nebo při dlouhotrvajících průjmech. Důsledkem mohou být závratě, únava nebo v extrémních případech šok. Ke snížení množství soli v těle může dojít také při poruchách funkce ledvin.
Nadbytek soli zatěžuje ledviny a oběhový systém. Konzumace příliš vysokého množství soli je významným rizikovým faktorem pro zvýšený krevní tlak, který se podílí na vzniku kardiovaskulárních onemocnění patřících k nejčastějším příčinám úmrtí.
K přetížení organismu solí dochází u dospělého zřídkakdy, musel by v krátké době sníst více než 100 g soli. U malých dětí se takovéto přetížení solí objevuje častěji, již jedna kávová lžička kuchyňské soli představuje rizikové množství chloridu sodného (NaCl)