POHÁDKA

Sněhurka a sedm trpaslíků

Sněhurka měla sněhově bílou pleť...a byla krásná
Sněhurka - (lidové zpracování)

Sněhurka měla smůlu. Byla ještě malá, když jí umřela maminka. Král neotálel a do roku měla macechu. S macechami nebývá povyražení. Ta Sněhurčina byla marnivá a pyšná. Pořád se jenom fintila, strojila, líčila a voněla. Měla dokonce zvláštní mluvící zrcadlo. Když se v něm prohlížela, stačilo se zeptat: „Pověz mi zrcadlo, kdo je v království nejkrásnější?“
„Ovšemže ty, královno. Kam se na tebe ostatní hrabou,“ ozvalo se z něj. Královna zářila štěstím. Tak byla zakoukaná do sebe, že si nevšimla, jaká jí ve Sněhurce roste konkurence.
Sněhurka se narodila za velké sněhové fujavice v kočáře, v němž vezli královnu do královské porodnice a uvízli v závějích. Však se z toho královna rozstonala, chřadla a chřadla, až odešla na věčnost. Holčičce dali jméno Sněhurka podle místa, kde se narodila. To poznamenalo i její podobu – měla sněhově bílou pleť. K tomu velká malinová ústa, hluboké modré oči a havraní vlasy. Jak rostla v ústraní, zanedbávaná otcem a přehlížená macechou, její krásy přibývalo.
Jednou, když kladla královna zrcadlu obvyklou otázku, počal se kouzelný špígl mlžit a koktat a neměl se k odpovědi.
„Už nejsi nejkrásnější,“ vyjevil, když mu pohrozila, že jej rozbije. „Sněhurka, to je kráska. Vedle ní jsi škaredá jak noc!“
Královna zmodrala vzteky a nechala si mladičkou princeznu zavolat. Vskutku, krása té dívenky byla neslýchaná. „To trdlo by nám mohlo někdy zavařit,“ pravila královna lokaji, co pro ni dělával všelijakou špinavou práci. „Odvedeš ji do lesa, uvážeš ke stromu a divá zvěř se o ni už postará.“
Lokaj osedlal dva koně a Sněhurce namluvil, že jedou na výlet.
I pro otrlého zločince bylo obtížné zmařit tak krásné poupě v rozpuku. Aby ze svého okoralého srdce vyplavil zbytky soucitu, popíjel cestou slivovici z hradního sklepa. Sněhurka tušila úklad a znepokojeně sledovala sluhovo počínání. Když opilý klimbal v sedle, seskočila s koně a utekla.
Bloudila hlubokým hvozdem. Bázlivá, zoufalá. Šla strašidelná úplňková noc. V kopcích vyli vlkodlaci, na stromech houkaly sovy. Nad hlavou jí přelétávali velcí netopýři a čarodějnice na košťatech.
Sněhurka z filmové pohádky
Přesto se na v úzkostech hynoucí princeznu pojednou usmálo štěstí. Když vyšla na paseku, spatřila na ní chaloupku jako z pohádky. V malinkých oknech muškáty, za nimi rozsvíceno, z komína stoupal kouř. Zaklepala. Když se nikdo neozýval, vzala za kliku.
Na plotně bublala houbovka. Usrkla rovnou z naběračky – jen tak vestoje, pak ještě jednou a ještě. Docela jí v tom lese vyhládlo.
Uvnitř bylo všechno malé a sedmičetné. Sedm stolečků, sedm židliček, sedm skleniček, sedm talířů, sedm nožů, sedm vidliček, sedm lžic, sedm ubrousků. V koupelničce sedm zubních kartáčků, sedm umývadel, sedm ručníků i mýdel. V ložničce sedm postýlek, sedm nočních stolečků, sedm nočníků.
„Když se dobře vyvětrá, bude tu docela útulno,“ řekla si Sněhurka a otevřela okno dokořán. Asi jsou to nějaké jesle, napadlo ji. Znaveně se položila přes tři z postýlek. V tu chvíli spala jako zabitá.
Z protější hory sestupovali trpaslíci. Vraceli se z odpolední směny do své chaloupky. Šli hezky v řadě. Lucerničky blikaly jako svatojánské mušky.
„Jak to, že je otevřené okno?“ ozvala se první lucerna.
„Budu celou noc kejchat, víte, jak nesnáším čerstvý vzduch,“ bylo slyšet druhou.
„Třeba jsou to zloději,“ přemítala třetí. V lese se totiž pytlačilo a kradlo. Tlupa jiných sedmi trpaslíků - loupežníků, které říkali Timur a jeho parta, měla na zlato v chaloupce zálusk.
„A pejsek je zase někde v čudu“, připomněla čtvrtá. Trpaslíci si koupili na hlídání trpasličího jezevčíka, ale ten raději honil po lese jezevce.
Pak se v úžasu a bez hlesu skláněli nad spící dívkou. Jen nejmladší a nejmenší, zvaný Šmudla, vzdychnul: “Božínku, ta je krásná. Není to panenka Maria?“
Ráno převyprávěla Sněhurka trpaslíkům svůj příběh. Nejedna slzička se zatřpytila v trpasličím oku. Šmudla popotahoval.
„Všeho do času, děvenko," promluvil za ostatní nejstarší a nejvousatější trpaslík. "Chceš-li, zůstaň u nás za hospodyni. Budeš mít komůrku na klíč. Chlapům domluvím, dají ti pokoj. Platit tě budeme zlatem. Denně jednu hrudku dostaneš."
A tak Sněhurka vařila, uklízela, prala a žehlila na sedm horníků - trpaslíků. Byla to tvrdá práce. Snědli prádelní hrnec kaše, zelí, brambor a ještě nebyli nasycení. A to praní! Od trenýrek až po fáračky. Všechno v neckách na valše. Večer padala mrtvá únavou. Dobře tak! Aspoň neslyšela z pánské ložnice sedmery toužebné vzdechy a všelijaké jiné zvuky.
Jen co přejde po ložnici,
žasnou všichni trpaslíci:
Divnou moc má Sněhurka!
Rázem všichni ukrývají
pod peřinou topůrka.
Sněhurka se dobře starala o sedm trpaslíků
Zlata utěšeně přibývalo. Hospodyňka se radovala. Jako správná Sněhurka milovala sníh, led a zmrzlinu obzvlášť. Chtěla se, až skončí službu, udělat pro sebe a zařídit si vedle chaloupky výletní zmrzlinárnu.
Sluha se královně nepřiznal, že mu Sněhurka utekla. Naopak, barvitě královně popsal, že ještě zahlédl, jak ji uvázanou u stromu dáví vlk. Královna byla v sedmém nebi. Zrcadlo pohodila mezi veteš – tak si byla jistá, že je opět nejkrásnější. Vzpomněla si na ně až po čase, když našla na čele další vrásku.
„Zrcadlo, řekni mi, kdo je v království nejkrásnější.“
„Je mi líto, královno, ale ve srovnání se Sněhurkou, hospodyňkou trpaslíků ze zlaté hory, jsi šeredka.“
Královna se v zlosti ještě téhož dne nechala zavézt kočárem ke zlaté hoře. Pak se přestrojila za odranou stařenku a vydala se o holí k chaloupce. Nesla košík jablek. To nejkrásnější nahoře otrávené prudkým jedem. Zaklepala.
„Jen pojďte dál, babičko,“ pozvala ji soucitně Sněhurka dovnitř. "Uděláme si trochu melty a poklábosíme. Chlapi jsou na šichtě."
Přestrojená královna vysrkala cikorkového turka s odporem, ale nedala to na sobě znát.
„Na! Vezmi si na oplátku jablíčka. Havíři potřebují vitamíny. To nejhezčí je pro tebe.“
Když přišli trpaslíci domů z práce, našli Sněhurku ležící na podlaze bez známek života. Pokoušeli se ji oživit dýcháním do úst a masážemi. Činilo se všech sedm najednou. Marně. V hlubokém žalu ji uložili ve skalní sluji do křišťálové rakve. Vypadala pořád jako zaživa. Dávali tam kytice, pálili svíčky a modlili se.
Zvěst o krásné mrtvé se rozšířila vůkol. I mladý princ ze sousedního království, který tu lovil v lesích, chtěl ten zázrak spatřit. Nechal sundat víko a v nepopsatelném úžasu princeznu pohladil po vlasech. Sněhurka otevřela oči. Nastalo slavné zmrtvýchvstání.
Mladý následník trůnu odvedl Sněhurku s sebou. Brzy byla slavná svatba. Trpaslíci nesli své bývalé hospodyni vlečku.
A zlá královna? Tu odevzdali katovi. Na poslední chvíli jí život zachránila Sněhurčina přímluva. Byla nadosmrti uvržená do nejtemnějšího žaláře. Zrcadlo si směla vzít s sebou.
„Zrcadlo, řekni mi, kdo býval nejkrásnější,“ ptávala se jej.
„Ty jsi bývávala nejkrásnější, ale to už je strašně dávno,“ odpovídalo.

Přídavek...video! Sněhurka a sedm trpaslíků

už není.

HLEDÁTE tu svoji pohádku? Je možná tady!

12 měsíčků 776833333 Adina Mandlová Africká královna Alcatraz Allison Crowe Anděl Páně Andělíček strážníček Andersen Android Anička s lískovými oříšky Animovaný svět Arabela Astronomie Ať přiletí čáp královno Ateroskleróza Ave Maria Babička BaJaJa Beethoven Symphony Betlém Bob a Bobek Bobr Boháč a chudák Bohatství Bouře Božena Němcová Boží muka Broučci Bubáci bubble nebula Bůh Slunce Buchty Byl jednou jeden král Celovečerní pohádky Celý film Byl jednou jeden král Cestování Cruise Rekreace Dovolená Cesty Cibule Cinderella - When I Fall in Love Čaj o páté Čarodějnice Čarodějův učeň Čepička trh a mimčo v závěsu Černokněžník Čert a Káča Čerti u nás Čerti u sousedů Čertouská poudačka Čertova nevěsta Čertův mlýn Čertův švagr Červený traktůrek Česká pohádka ČMELÁK ČMELDA A BRUMDA Čtené Pohádky Dařbuján a Pandrhola Dává si majzla Den pro tebe Deprese Deprivace a skupinová hloupost Deprivanti Der Hase und der faule Förster Deštivý den Děti Dětství Děvčátko se sirkami DIAMANTOVÁ SEKERA Diamanty DIVADÉLKO NITKA DIVOTVORNÝ MLÝNEK Divotvorný ubrousek Dmitri Shostakovich - The Second Waltz Dobro a jeho světlo Dobrou noc prasátka Dopisy Drahé kameny Dům U zlaté studny Dva mrazíci Dvanáctero lovců Ferda mravenec Filmové pohádkové drby Filmové pohádky Flejberk Fotografie Genius loci Hadíth Hajný Robátko Hastrmani Historie Hledejte krtečka! Holubí hnízdo Homeless Honza a Jenovéfa Horseland HOŘE Hrátky s čertem Hrneček Google Hrnečku vař Hudba Hudební pohádka Humor Humor a vtipy nebo moudra Hup do mošny! Hvězdokupa Hyperkinetická porucha Charlie Chip And Dale Chipmunk Chlad zimy Cholesterol Chytrá princezna Chytrá selská dcerka Chytrá vesničanka Internet Izer Jabloňová panna Jahůdková panenka Jája a Pája Jak bednář... Jak dědeček měnil Jak kohout napálil lišku Jak Kuba utekl ke Krakonošovi Jak se budí princezny Jak se Honzík učil latinsky Jak se Kuba stal mlynářem Jak se stal Matěj Cvrček doktorem Jak se ševcem šili čerti Jak si zasloužit princeznu Jak šla slepička a kohoutek na vandr Jak Trautenberk prodával vodu Jak zajíc přelstil líného hajného Jan Tříska Jan Werich Jaro Jelen Zlatoparoháček Jen počkej JENÍK A MAŘENKA Jesličky Jezdecký klub Ježibaba Ježíšek Jirka s kozou Jiřička příběhy Jiřička příběhy na dobrou noc Jiřičky pověsti Jordánsko Kai a Gerda (Sněhová královna) Kalifornie Kámen krásy Kapradí Karel Čapek Karel Jaromír Erben Karel Kryl Karel Kryl Nevidomá dívka Karel Svoboda Karikatura kde se pasou?.... Kdo je hloupější? Kmocháček Kňour Bořivoj Kocour kohout a liška Kocourek Kocourek Sammuel Koledy Koně Konopka obecná Kontakty Korsika Kouzelná mošna Kouzelné křesadlo Kouzelný hrnéček Kouzla králů Krajina Krakonošovy námluvy Král a klaun Královna Koloběžka První Královna ohně Krásné ženy Kreslený film Kristian Krizová linka Krkonošské pohádky Krteček Krteček a maminka Krteček a orel Krteček v Číně Krtek a zahradník Krtek a flétna Krtek a hodiny Krtek a kašna Krtek a létající koberec Krtek a malá žába Krtek a myška Krtek a robot Krtek a vejce Krtek a weekend Krtek a zelená hvězda Krtek hodinářem Krtek Mix Krtek saves his home Krtek v metru Kuchyně Kuriozity Kuřátko Květy Labutí píseň Les Lesní jahody Lesní pohádka Lesní příběh stromu Léto Lidský život Lišáček Liška a čáp Liška Eliška Lištička a taštička na regále Lotrando a Zubejda LOUTKY Lovecký pes Lucifer Madlenka Mach a Šebestová Máj Malá mořská víla Maminčin zámek Maminka Maminky sen MARIONETA Maturita mé zlaté parohy Meditace Méďové Medvědi Meluzín Hejkal i Rusalky Memy Měsíční noc Mireille Mathieu MIX Pohádek Mladý kovář Modrá knížka Modříny Moldau Smetana Moře Motivace Moudra Moudrost MRÁZ A MRAZIVEC Music and Humor Myška a knížka Nádherná Večernice Nebeská Rosa Nedělní pohádky Nejkrásnější české pohádky Nejkrásnější hádanka Nejlepší pohádka největší moudro na světě Nekonečný příběh Německy Nepohádka o člověku Novinky v hudbě Novoroční příběh O babičce a nůši O bezhlavém rytíři O broučkovi O BUMBRLÍČKOVI O čápovi a lidech O čápovi a lišce O DĚDEČKOVI O dívce co podržela slunce nad mořem O Drobečkovi O Dušičce O dvanácti měsíčkách O dvorečku domečku kohoutkovi a slepičce O hloupém Honzovi O Honzíkovi a Mařence O Honzovi O hrbáčkovi O chytré kmotře lišce O jedné panence O ježečkovi O Kdybískovi O koblížkovi O kocouru kohoutu a kose O kohoutkovi a slepičce O kominíkovi O koních a dětech O kouzelné zahradě O kováři a čertu O Krakonošovi O králi co nepoznal housle O krtečkovi O květinovém talíři a slepičí polévce O labuti O lásce O lišce O lišce a chytré sýkorce O makové panence a motýlu Emanuelovi O malém prasátku O malém trempíkovi O medu O medvědu Ondřejovi O Mikulášovi O modrooké holce O nadávající princezně O naschválníčkovi O Nebeklíči O nebi moři a slunci O neposlušných kozlatech O nepravém a pravém čertu O Palečkovi O panně Mahuleně O pejskovi a kočičce O perníkové chaloupce O Pifarce První princezně O popelce O princezně O princezně a žabákovi O princezně O čertovi O drakovi a nebojácném Mikešovi O princezně se zlatým lukem O princezně solimánské O princezně z Rimini O PRINCI O ptáku Ohniváku O růžových kozačkách O Slunečníku Měsíčníku a Větrníku O sluníčku a obláčku na nebi O smolíčkovi O Smolíčkovi. Za hory O Smůle a o Štěstí O Sněhurce O srdíčkovém hrnečku O SRNEČKOVI O stříbrném rytíři O světle na zemi O syslovi O štěstí O třech rytířích O Vánočním stromečku O veliké řepě O veselé pastelce O veverce O vlku O vodnících O všudybylovi O zajíčkovi O zatoulané princezně O zdraví O zeměklíči O zemi a zahradě O zlatém kapradí O ZLATOHLÁVKOVI A ZLATOVLÁSCE O zlé a dobré vodě O zlé selce... O ztracené pohádce OBRÁZKY Z POHÁDEK OBUŠKU Z PYTLE VEN Oldřich Nový Online pohádky Osobnost Ošklivé káčátko Otčenáš Paleček rytířem Pasáček a kouzelná píšťalka Pasák vepřů Pastýřka a kominíček PASTÝŘSKÁ Pat a Mat Pavel Kysela Peklo Peníze Perníková chaloupka Persie Petra Pippa Písničky z pohádek Placebo Podzim Poezie Pohádka Pohádka na dobrou noc Pohádka o Červené karkulce Pohádka o jaru Pohádka o kočičce Pohádka o podzimu Pohádka o vodě Pohádka ze mlejna Pohádkové fotografie Pohádkové vtipy Pohádky tisíce a jedné noci Pohádky z lesa Pošta pro vás Pošťák Pat Pověsti Povídala vrána vráně Praha Prázdniny Princ a Večernice Princ Bajaja Princezna na hrášku Princezna Pampeliška Princezna se Zlatou hvězdou Pro internetové guru Pro malého medvídka PROČ JE VODA V MOŘI SLANÁ? Programy a tipy Prostřeno Přátelé Příběhy jako pohádky pro děti Příroda Psí lejstro Ptáci Ptačí zpěv Pyšná princezna Radost Rákosníček Relaxing Music Romantika Rottrová Rozum Rozum a Štěstí Rüberzahl Rumburak Rumcajz Růže Růžena Nasková Ryby Rytíř Červená růže Římská mythologie S čerty nejsou žerty Sammuel perský kocourek Scarabeus Sdílejte přátelům! Sdílení Sedlák milostpánem Sedm prázdných dnů Sen o vlčím máku Shadows Shiraz Skleněná panna Skřítek Skřítek Racocheil Slovensko Slunce je králem dne Slunečné odpoledne Slunečné ráno Sluneční erupce a aktivita Sluneční toulky v přírodě Slunečný den Smartphone Snake charmer's flute SNĚHOVÁ KRÁLOVNA Sněhulák Sněhurka Sněhurka a jak to bylo dál Sněžná peřina Sociální sítě Some day my prince will come Soukromé SOVY A ZPĚV Spánek Spejbl a Hurvínek Splněný dětský sen Sršeň Stáří Statečný voják Straka Stream Strejček Příhoda Stromy studentské Suguperge! Sdígilígim naga wegeb! Sůl nad zlato Svatba Svatojanský věneček Svět hraček Svět je barevná hra Svět na bílo Světlo Syrenia Šílená pohádka Šíleně smutná princezna Šípková Růženka Škola ŠTAFLÍK A ŠPAGETKA Šťastný smolař Štědrý den Štěstí a práce Tajemství Tajemství lesní země Tajemství staré bambitky TAJNÉ SLOVO TAJTRLÍK The Cranberries - Zombie The Mole and the Chewing Gum The Moon Měsíc The Old Man Tip a Tap Traktor Tom Tramping Trautenberg Trautenberk trpaslíci TŘETÍ PRINC TŘI KONĚ Tři oříšky pro Popelku celý film Tři zlaté vlasy děda Vševěda Tříska a kůra Tuláček Tweet Tygr a Pú u Křížku U řeky U vody Učitel USA Úsměv Vajíčka Vandr Vanessa Mae Vánoce Vařila myšička Vazač košťat Včelí medvídci Včelí medvídci - Ubrečený Včelka Mája Večerníček Velikonoce Velikonoční koleda Velká kočičí pohádka Verše Veverčí pohádka Videopohádky Víla Amálka Vimeo Vinná réva Vlaštovka Vlčí mák Vlk a ovečka VLK A SEKÁČ Vodník a Karolínka Vojenská služba Všímavost Vtipy Z pekla štěstí za doly Začarovaná láska Zahrada mandloňových květů Zahradní pohádka Zahrady Zachráněný čert Zachraňte krtka! Zajíc a liška Záleh Zavřete oči odcházím Zdraví Zima Zimní víla Zlá královna Zlatá střední cesta Zlatovláska Zlatý jelen Zlatý pták Znám jedno místo Zničit krtka Zrcadlo Zvířátka a Petrovští Žebrota Živá voda Život jako pohádka Životospráva

OBLÍBENÉ POHÁDKY co se tady nejvíc čte?

Vybraný příspěvek

POPELKA - O POPELCE JAK SE JMENOVAL JEJÍ KŮŇ?

POPELKA - A JAK SE JMENOVAL JEJÍ KŮŇ?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...