JAK SE SRNEČEK TĚŠIL NA JARO. Srneček si u krmelce vždy mlsně vybíral...A když už byl unavený, schoval se do svého pelíšku v houští a tvrdě usnul.

Srneček si u krmelce vždy mlsně vybíral....

Jak potkal srneček nového kamaráda


Srnečkovi se nakonec zima zalíbila. Pan hajný zvířátkům pravidelně nosil krmení a kanec Bořivoj už zvířátka nezlobil a byl s nimi kamarád.
Srneček si u krmelce vždy mlsně vybíral, do čeho se dnes pustí. Bylo tam seno, kukuřice, obilí, mrkvička, no prostě, samé srnčí dobrůtky. Pak si s malým zajíčkem zahráli na honěnou nebo si šel popovídat s pejskem Ferdou. A když už byl unavený, schoval se do svého pelíšku v houští a tvrdě usnul. Ale stejně se těšil na jaro. Všude bude zelená travička, kvítí, měkounké zelené větvičky na ohryzávání.

Jednou ráno ho vzbudilo divné klepání. Honem vyskočil na nožky, vystrčil hlavičku z křoví a rozhlédl se. Svítilo sluníčko a ze všech větví na stromech a keřích kapala voda. Sníh tál.„Majdalenko, Majdalenko,“ křičel srneček, „přišlo jaro, jaro je tady!“Víla Majdalenka malinko pootevřela okýnko, vykoukla a jen si povzdechla:„Srnečku, to není jaro. To jen sluníčko trošku zahřálo sníh, taje a budou rampouchy. Večer bude zase mráz.“A zase okýnko zavřela a schovala se v domečku. Víly zimu nemají rády. Nemohou tancovat na paloučku při měsíčku, fouká studený vítr a sníh je studí do nožiček.
Srneček jen pohodil hlavičkou. Nevěřil, přece vidí, že taje. Majdalenka se určitě spletla, už bude jaro. A rozhodl se, že se půjde podívat, jak to vypadá v polích. Vyběhl z lesa a trošku zaváhal. Před ním byla sluníčkem ozářená bílá pláň. Sníh v tom jasu jiskřil a oslňoval. Několikrát zamrkal a pak raději popoběhl, aby se dostal do stínu křovin. Tam se znovu zastavil a pozoroval.

Na poli skotačili tři zajíčci, honili se, dělali kotrmelce. To se mu líbilo. Rozběhl se za nimi, ale zajíčci nečekali. Hop a hop, chyť si nás! A srneček běhal a skákal s nimi, až se nakonec udýchaně zastavil. Nechytil ani jednoho, zajíčci byli moc rychlí a hbití. Raději jim zamával na rozloučenou a obrátil se zase k lesu. Ale co to vidí? Mezitím, co všichni běhali, místy sníh roztál a na poli se ukázalo něco zeleného. Jejda, to je něco pro mlsného srnečka. Natáhl hlavičku k zelenému lístku a chroust, ukousl si sousto.„Nejez to, nejez,“ začali polekaně křičet zajíčci, „to není travička, to je řepka. Bude tě moc bolet bříško!“Ale už přežvykoval a ochutnával, zajíčky neposlouchal.

 V tom se najednou zarazil. Co to vidí? Tady v těch zelených lístečcích, to je myška? A spí? Strčil do myšky čumáčkem:„Myško, probuď se!“Myška se zatřepala a roztáhla křídlo. Tonda úžasem ani nepolkl, sousto mu vypadlo z pusy:„Myško, ty máš křídla? Myšky přece nelétají, běhají po zemi!“„Já nejsem myška,“ zapištělo zvířátko. „Já jsem netopýr a jmenuji se Eda.“„Co tady děláš, Edo? Myslel jsem, že v zimě netopýři spí,“ podivoval se srneček.„Spí,“ přikývnul netopýrek, „ale když mne to už doma v jeskyni nebavilo. Když jsem viděl, jak venku taje sníh a kape voda, tak jsem se chtěl trošku prolétnout. Aby to maminka nevěděla, víš? Ona mne nechtěla pustit, že jaro ještě nebude. No, tak jsem chvilku počkal, až zase usne.
SRNEČEK A SNĚHOVÁ PEŘINKA  A když už byl unavený,
schoval se do svého pelíšku v houští a tvrdě usnul. 

 A uletěl jsem. Jenže svítí moc sluníčko, to my netopýři nemáme rádi. Tak jsem se chtěl tady na chvilku schovat.“Srneček si honem poskočil tak, aby malý netopýrek byl v jeho stínu.„Už je to lepší? Nesvítí ti sluníčko do očí? Poleť se mnou do lesa, tam je šero.“A už utíká do lesa, po jeho boku ve stínu se třepotá malý Eda.
V lese si srneček sedl pod strom, netopýrek se zavěsil na větvičku a povídali si. O tom, jak se oba těší na jaro. Srneček mluvil o svých kamarádech, Eda vyprávěl o jeskyni ve skalách za rybníčkem. Jak tam žije s maminkou a tatínkem a celou velkou netopýří rodinou. Ani si nevšimli, jak utíká čas, že sluníčko už zapadá a ochladilo se. Najednou se Eda zatřásl. Přestal povídat, podíval se na srnečka a zaklepal se ještě jednou.„Co je ti, Edíku?“ polekal se srneček, „co se ti stalo?“„Mně je najednou taková veliká zima,“ zachraptěl netopýrek, „a bolí mne v krčku.“Srneček zvedl hlavičku a rozhlédl se. Opravdu, kolem už je šero, na nebi svítí hvězdičky a sníh začíná znovu namrzat.„Edo, poleť, zavedu tě k vám do jeskyně,“ vyskočil srneček na nožky.

Netopýrek zamával křídly - a spadl na zem.„Je mi zima, zima,“ zanaříkal, „nejde mi to vzlétnout!“Jejda, co teď? Jestli se netopýrek nedostane včas do tepla, umrzne.„Edíku, vylez mi na záda, honem,“ pobízí srneček Edu, „dovezu tě domů!“Netopýrek se z posledních sil přidržuje drápky srnečkovy srsti a škrábe se mu na záda. A srneček už utíká, co mu síly stačí. Přeběhl přes pole, pelášil po louce, už se blíží ke skalám nad rybníčkem. Ještě hop a skok a už je u jeskyně, ve které bydlí netopýří rodina. Ještě jednou hop a skok a už je uvnitř. V jeskyni je teploučko a skoro tma. Až když se rozkoukal, uviděl, že ze stropu jeskyně visí nějaké malé balíčky. Takhle, zavěšeni hlavou dolů, spí netopýři celou zimu. Jsou zabalení ve svých křídlech jako v peřince.Najednou ale jeden balíček roztáhl křídla a třepetavým letem doletěl k srnečkovi. To Edova maminka samou obavou o neposlušného synka nemohla spát a neustále ho vyhlížela, kdy konečně přiletí domů.„Ty jsi mi přivedl Edíka? Zakázala jsem mu chodit ven, ale neposlechl. Měla jsem o něho takový strach,“ poděkovala s úlevou.
„Maminko, maminko, mně je zima a bolí mne v krčku,“ plakal malý Eda. Maminka ho honem zabalila do svých křídel, aby ho zahřála. Přiletěl i tatínek netopýr, aby jí pomohl.

 Ale malý netopýrek pořád plakal, klepal se zimou a kašlal. Co teď?„Zaběhnu za Majdalenkou, aby Edovi poslala nějaký lék,“ vyhrkl srneček a už utíkal z jeskyně ven.„Majdalenko,“ bušil za chvilku na okýnko březového domečku, „Majdalenko, pomoz, netopýrkovi Edovi je zle, je nemocný. Má zimnici, kašel a bolí ho v krčku!“„Kluci zlobiví,“ hubovala Majdalenka, „copak jsem ti, neříkala, že do jara je ještě daleko?“Ale při tom už rychle prohrabávala skříňky, chystala si lahvičku a nalévala do ní bylinkový sirup z velké láhve. Pak ji podala srnečkovi:„Na, honem ji Edovi zanes, ať se ráno i večer trochu napije. Určitě mu bude líp!“Srneček doběhl k jeskyni a předal sirup netopýří mamince. Pak sám zalezl do svého pelíšku v křoví. Skoro celou noc nemohl spát, převaloval se a myslel na malého Edu. Až ho z toho rozbolelo bříško.
Ráno vyskočil ještě za soumraku a běžel k jeskyni. Jakpak je dnes Edíkovi? Je mu lépe? Pomohla mu Majdalenčina medicína? U jeskyně se zastavil a naslouchal. Uvnitř byla tma a ticho.

Opatrně vklouzl dovnitř a šeptem zavolal:„Edó, Edíku!“Chviličku se nic nedělo. Ale než stačil zašeptat ještě jednou, ve vzduchu zašustila křídla a netopýrek si sedl vedle srnečka.„Moc ti děkuji, že jsi mne včera přivedl domů. Maminka mi dala sirup od Majdalenky a už mne v krčku tolik nebolí. Já jí zaletím poděkovat, ale až na jaře. Teď už vím, že maminka měla pravdu. Už ji budu poslouchat. I s tebou si budu hrát a povídat si, až bude pěkně teploučko. Dobrou noc.

“A Eda se zase vznesl, těsně vedle své maminky se drápky zachytil stropu, otočil se hlavičkou dolů a zabalil se do křídel. Za chvilku už opět tvrdě spal, tak jako ostatní netopýři.Srneček se šťastně vracel přes pole domů. Ještěže to tak dobře dopadlo a netopýrek je v pořádku v jeskyni u maminky. Vtom si Tonda zase všiml zelených lístečků. Včera je úplně zapomněl ochutnat. Už už natahoval krk, aby si ukousnul, když se najednou zarazil. Co to na něho křičeli zajíčci? Aby to nejedl, že mu bude špatně? Hm, netopýrek neposlouchal maminku, když mu dobře radila a málem umrzl. A on sám včera nevěřil víle, když mu říkala, že jaro teprve přijde. Že by zajíčci taky měli pravdu, když ho varovali, aby lístečky nejedl? A v noci ho přece bolelo bříško! Raději zajíčky poslechne. A rozběhl se ke krmelci, aby se podíval, jestli tam dnes byl pan hajný. A co dobrého zvířátkům zase přinesl.

Pohádku napsala Libuše Křapová.

OBLÍBENÉ POHÁDKY co se tady nejvíc čte?

HLEDÁTE tu svoji pohádku? Je možná tady!

12 měsíčků 776833333 Adina Mandlová Africká královna Alcatraz Allison Crowe Anděl Páně Andělíček strážníček Andersen Android Anička s lískovými oříšky Animovaný svět Arabela Astronomie Ať přiletí čáp královno Ateroskleróza Ave Maria Babička BaJaJa Beethoven Symphony Betlém Bob a Bobek Bobr Boháč a chudák Bohatství Bolek a Lolek Bouře Božena Němcová Boží muka Bratříčkové - stehlíčkové Broučci Bubáci Bůh Slunce Buchty Byl jednou jeden král Celovečerní pohádky Celý film Byl jednou jeden král Cestování Cruise Rekreace Dovolená Cesty Cibule Cinderella - When I Fall in Love Čaj o páté Čápi Čarodějnice Čarodějův učeň Čepička trh a mimčo v závěsu Černokněžník Čert a Káča Čerti u nás Čerti u sousedů Čertouská poudačka Čertova nevěsta Čertův mlýn Čertův švagr Červený traktůrek Česká pohádka ČMELÁK ČMELDA A BRUMDA Čtené Pohádky Dalajlama Dařbuján a Pandrhola Dává si majzla Den pro tebe Deprese Deprivace a skupinová hloupost Deprivanti Der Hase und der faule Förster Deštivý den Děti Dětství Děvčátko se sirkami DIAMANTOVÁ SEKERA Diamanty DIVADÉLKO NITKA DIVOTVORNÝ MLÝNEK Divotvorný ubrousek Divoženka Dmitri Shostakovich - The Second Waltz Dobré rady Dobro a jeho světlo Dobrou noc prasátka Dopisy Drahé kameny Dům U zlaté studny Dva mrazíci Dvanáctero lovců Ferda mravenec Filmové pohádkové drby Filmové pohádky Flejberk Fotografie Genius loci Hadíth Hajný Robátko Hastrmani Historie Hledejte krtečka! Holubí hnízdo Homeless Honza a Jenovéfa Honza málem králem Horseland HOŘE Hrátky s čertem Hrneček Google Hrnečku vař Hudba Hudební pohádka Humor Humor a vtipy nebo moudra Hup do mošny! Hvězdokupa Hyperkinetická porucha Chaloupek Charlie Chip And Dale Chipmunk Chlad zimy Chladné srdce Cholesterol Chytrá princezna Chytrá selská dcerka Chytrá vesničanka Internet Izer Jabloňová panna Jahůdková panenka Jája a Pája Jak bednář... Jak dědeček měnil Jak kohout napálil lišku Jak Kuba utekl ke Krakonošovi Jak se budí princezny Jak se Honzík učil latinsky Jak se Kuba stal mlynářem Jak se rodí zvířátka Jak se stal Matěj Cvrček doktorem Jak se ševcem šili čerti Jak si zasloužit princeznu Jak šla slepička a kohoutek na vandr Jak Trautenberk prodával vodu Jak zajíc přelstil líného hajného Jan Tříska Jan Werich Jaro Jelen Zlatoparoháček Jen počkej JENÍK A MAŘENKA Jesličky Jezdecký klub Ježibaba Ježíšek Jirka s kozou Jiřička příběhy Jiřička příběhy na dobrou noc Jiřičky pověsti Jordánsko Kai a Gerda (Sněhová královna) Kalifornie Kámen krásy Kapradí Karel Čapek Karel Jaromír Erben Karel Kryl Karel Kryl Nevidomá dívka Karel Svoboda Karikatura kde se pasou?.... Kdo je hloupější? Kmocháček Kňour Bořivoj Kocour kohout a liška Kocourek Kocourek Sammuel Koledy Koně Konopka obecná Kontakty Korsika Kouzelná mošna Kouzelné křesadlo Kouzelný hrnéček Kouzla králů Krajina Krakonošovy námluvy Král a klaun Král a zloděj Král zlodějů Královna Koloběžka První Královna ohně Království víl a skřítků Krásné ženy Kreslený film Kristian Krizová linka Krkonošské pohádky Krteček Krteček a maminka Krteček a orel Krteček v Číně Krtek a zahradník Krtek a flétna Krtek a hodiny Krtek a kašna Krtek a létající koberec Krtek a malá žába Krtek a myška Krtek a robot Krtek a vejce Krtek a weekend Krtek a zelená hvězda Krtek hodinářem Krtek Mix Krtek saves his home Krtek v metru Kuchyně Kuriozity Kuřátko Květy Labutí píseň Les Lesní jahody Lesní pohádka Lesní příběh stromu Léto Lidský život Lišáček Liška a čáp Liška Eliška Lištička a taštička na regále Lotrando a Zubejda LOUTKY Lovecký pes Lucifer Madlenka Mach a Šebestová Máj Malá mořská víla Malý princ Maminčin zámek Maminka Maminky sen MARIONETA Maturita mé zlaté parohy Meditace Méďové Medvědi Megan Fox Meluzín Hejkal i Rusalky Memy Měsíční noc Mireille Mathieu MIX Pohádek Mladý kovář Mobilní fotografie Modrá knížka Modříny Moldau Smetana Moře Motivace Moudra Moudrost MRÁZ A MRAZIVEC Music and Humor Myška a knížka Nádherná Večernice Nebeská Rosa Nedělní pohádky Nejkrásnější české pohádky Nejkrásnější hádanka Nejlepší pohádka největší moudro na světě Nekonečný příběh Německy Nepohádka o člověku Nešpor Novinky v hudbě Novoroční příběh O babičce a nůši O bezhlavém rytíři O Bodrikovi O broučkovi O budulínkovi O BUMBRLÍČKOVI O čápovi a lidech O čápovi a lišce O DĚDEČKOVI O dívce co podržela slunce nad mořem O divotvorné řepě O Drobečkovi O Dušičce O dvanácti měsíčkách O dvorečku domečku kohoutkovi a slepičce O hloupém Honzovi O Honzíkovi a Mařence O Honzovi O hrbáčkovi O chytré kmotře lišce O jedné panence O Jeníčkovi a Mařence O ježečkovi O Kdybískovi O koblížkovi O kocouru kohoutu a kose O kohoutkovi a slepičce O kominíkovi O koních a dětech O kouzelné zahradě O kováři a čertu O Krakonošovi O králi co nepoznal housle O krtečkovi O květinovém talíři a slepičí polévce O labuti O lásce O lišce O lišce a chytré sýkorce O makové panence a motýlu Emanuelovi O malém prasátku O malém trempíkovi O medu O medvědu Ondřejovi O Mikulášovi O modrooké holce O nadávající princezně O naschválníčkovi O Nebeklíči O nebi moři a slunci O neposlušných kozlatech O nepravém a pravém čertu O Palečkovi O panně Mahuleně O pejskovi a kočičce O perníkové chaloupce O Pifarce První princezně O popelce O princezně O princezně a žabákovi O princezně O čertovi O drakovi a nebojácném Mikešovi O princezně se zlatým lukem O princezně solimánské O princezně z Rimini O PRINCI O ptáku Ohniváku O růžových kozačkách O Slunečníku Měsíčníku a Větrníku O sluníčku a obláčku na nebi O smolíčkovi O Smolíčkovi. Za hory O Smůle a o Štěstí O Sněhurce O srdíčkovém hrnečku O SRNEČKOVI O stříbrném rytíři O světle na zemi O syslovi O štěstí O třech rytířích O Vánočním stromečku O veliké řepě O veselé pastelce O veverce O vlku O vodnících O všudybylovi O zajíčkovi O zatoulané princezně O zdraví O zeměklíči O zemi a zahradě O zlatém kapradí O ZLATOHLÁVKOVI A ZLATOVLÁSCE O zlé a dobré vodě O zlé selce... O ztracené pohádce OBRÁZKY Z POHÁDEK OBUŠKU Z PYTLE VEN Oldřich Nový Online pohádky Osobnost Ošklivé káčátko Otčenáš Paleček rytířem Pasáček a kouzelná píšťalka Pasák vepřů Pastýřka a kominíček PASTÝŘSKÁ Pat a Mat Pavel Kysela Peklo Peníze Perníková chaloupka Persie Petra Pippa Písničky z pohádek Placebo Podzim Poezie Pohádka Pohádka na dobrou noc Pohádka o Červené karkulce Pohádka o jaru Pohádka o kočičce Pohádka o podzimu Pohádka o vodě Pohádka ze mlejna Pohádkové fotografie Pohádkové vtipy Pohádky tisíce a jedné noci Pohádky z lesa Pošta pro vás Pošťák Pat Pověsti Povídala vrána vráně Praha Prázdniny Princ a Večernice Princ Bajaja Princezna na hrášku Princezna Pampeliška Princezna se Zlatou hvězdou Princové jsou na draka Pro internetové guru Pro malého medvídka PROČ JE VODA V MOŘI SLANÁ? Programy a tipy Prostřeno Přátelé Příběhy jako pohádky pro děti Příroda Psí lejstro Ptáci Ptačí zpěv Pyšná princezna Radost Rákosníček Relaxing Music Romantika Rottrová Rozum Rozum a Štěstí Rüberzahl Rumburak Rumcajz Růže Růžena Nasková Ryby Rytíř Červená růže Římská mythologie S čerty nejsou žerty Sammuel perský kocourek Scarabeus Sdílejte přátelům! Sdílení Sedlák milostpánem Sedm prázdných dnů Sen o vlčím máku Shadows Shiraz Skleněná panna Skřítek Skřítek Racocheil Slovensko Slunce je králem dne Slunečné odpoledne Slunečné ráno Sluneční erupce a aktivita Sluneční toulky v přírodě Slunečný den Smartphone Snake charmer's flute SNĚHOVÁ KRÁLOVNA Sněhulák Sněhurka Sněhurka a jak to bylo dál Sněžná peřina Sociální sítě Some day my prince will come Soukromé SOVY A ZPĚV Spánek Speciální pedagogika Spejbl a Hurvínek Splněný dětský sen Sršeň Staré pohádky Stáří Statečný voják Straka Stream Strejček Příhoda Stromy studentské Suguperge! Sdígilígim naga wegeb! Sůl nad zlato Svatba Svatojanský věneček Svět hraček Svět je barevná hra Svět na bílo Světlo Syrenia Šílená pohádka Šíleně smutná princezna Šípková Růženka Škola ŠTAFLÍK A ŠPAGETKA Šťastný smolař Štědrý den Štěstí a práce ŠTĚTKA soukenická Tajemství Tajemství lesní země Tajemství staré bambitky TAJNÉ SLOVO TAJTRLÍK The Cranberries - Zombie The Mole and the Chewing Gum The Moon Měsíc The Old Man Tip a Tap Traktor Tom Tramping Trautenberg Trautenberk trpaslíci TŘETÍ PRINC TŘI KONĚ Tři oříšky pro Popelku celý film Tři veteráni Tři zlaté vlasy děda Vševěda Tříska a kůra Tuláček Tweet Tygr a Pú u Křížku U řeky U vody Učitel USA Úsměv Vajíčka Vandr Vanessa Mae Vánoce Vařila myšička Vazač košťat Včelí medvídci Včelí medvídci - Ubrečený Včelka Mája Večerníček Velikonoce Velikonoční koleda Velká kočičí pohádka Verše Veverčí pohádka Videopohádky Víla Amálka Vimeo Vinná réva Vlaštovka Vlčí mák Vlk a ovečka VLK A SEKÁČ Vnučka Vodník a Karolínka Vojenská služba Všímavost Vtipy Z pekla štěstí za doly Začarovaná láska Zahrada mandloňových květů Zahradní pohádka Zahrady Zachráněný čert Zachraňte krtka! Zajíc a liška Záleh Zavřete oči odcházím Zdraví Zima Zimní víla Zlá královna Zlatá střední cesta Zlatovláska Zlatý jelen Zlatý pták Znám jedno místo Zničit krtka Zrcadlo Zvířátka a Petrovští Žebrota Živá voda Život jako pohádka Životospráva

Vybraný příspěvek

Budulínku, dej mi hrášku, povozím tě na ocásku.

„Budulínku, dej mi hrášku, povozím tě na ocásku! Pohádka o Budulínkovi  Byl jeden dědeček a jedna babička a ti měli Budulínka. Dědeč...